Скажіть ні антисемітизму! Заява Єврейської конфедерації України

| Номер: Ноябрь 2012

Останні політичні події в Україні змушують нас разом з іншими українськими та міжнародними єврейськими організаціями висловити свою глибоку стурбованість щодо можливості зростання антисемітських настроїв в українському суспільстві.
Занепокоєння викликає факт проходження до Верховної Ради України радикально націоналістичної партії «Свобода», певні представники якої відкрито декларують  антисемітські погляди. Зростання популярності націоналістичних партій та їх широка підтримка — тривожний сигнал як для самої України, так і для всього цивілізованого світу. Національна толерантність, яка зараз існує в Україні, знаходиться під загрозою.
Чого тільки варта кампанія «Умань без хасидів», організована у вересні 2011 року Черкаською обласною організацією партії «Свобода», яка була спрямована проти приїзду до міста Умані паломників-хасидів.
Викликає також велике занепокоєння наявність в опозиційних лавах діячів з інших партій, які теж сповідують антисемітські погляди. Їх позиція та діяльність у парламенті країни можуть бути спрямовані в антисемітське русло і призведуть до посилення ксенофобських настроїв та негативно вплинуть на імідж України в світі.
Антисемітська тема використовувалась і в ході парламентської виборчої кампанії 2012 року. Так на виборчому окрузі  № 204 в Чернівецькій області була поширена анонімна листівка, в якій повідомлялось, що один із кандидатів, який там балотується, має єврейське походження та вважає, що «євреї вища раса».
Проти окремих українських політиків були розгорнуті справжні інформаційні кампанії юдофобського ґатунку. Це свідчіть про те, що не тільки маргінальні групи українського суспільства є носіями антисемітських поглядів, а також певний прошарок політиків різного рівня. В якості приклада можна навести факт, який став предметом гласності і публічного обговорення. Так кандидат від Об’єднаної опозиції ВО «Батьківщина» по 197-му Черкаському виборчому округу, координатор опозиційних сил Черкащини Леонід Даценко висловив свої погляди щодо євреїв, які мають яскраво виражений антисемітський характер. На відео, яке було розміщене в Інтернеті, він стверджує, що в силу того, що керівник Об’єднаної опозиції Арсеній Яценюк – «жид», він не буде мати підтримку в центральній Україні і взагалі його президентські амбіції не будуть реалізовані, оскільки «в Україні жиди ніколи не будуть першими». Як бачимо, в наявності сформований комплекс поглядів антисемітського характеру, який може проявитися в будь-який час.
Єврейська конфедерація України стурбована присутністю в лавах опозиції, яка позиціонує себе як проєвропейська політична сила, юдофобських  настроїв і антисемітські налаштованих діячів. З такими поглядами годі йти до Європи.
Саме тому Єврейська конфедерація України закликає лідерів всіх політичних партій  давати належну оцінку всім  ксенофобським та антисемітським заявам і проявам, і рішуче очищати свої ряди від людей,  погляди  яких не відповідають європейським принципам та стандартам.

Співпрезидент Єврейської
конфедерації України Б.Фуксман

Співпрезидент   Єврейської
конфедерації  України С.Максимов